Lorenzo castiga calificarile in Qatar

Lorenzo se impune cu mici emotii in calificarile de la clasa MotoGP in Marele Premiu din Qatar. El s-a clasat primul pe grila cu un timp de 1’54.543. Este al 36-lea pole din MotoGP si al 62-le din cariera in motociclismul de viteza, fiind un inceput foarte bun pentru spaniol in a-si apara titlul castigat in 2015.

Am vazut 1’54.2 pe display !
Marquez

Marc Marquez(Honda Repsol) putea sa castige calificarile, stabilind cel mai rapid tur al circuitului de  1’54.2 secunde, insa turul nu a fost valabil, deoarece i s-a fluturat steagul de final, inainte de a-l incepe.  Marc s-a clasat al doilea pe grila cu timpul de 1’54.634. Grila a fost completata de Maverick Viñales (Team Suzuki Ecstar) cu un timp de  1’54.693.

Andrea Iannone(Ducati) a terminat pe 4, Valentino Rossi a terminat pe 5 si Andrea Doviziozo a completat linia a doua pe grila de start.