Stephane Peterhansel a castigat raliul Dakar 2016

Pilotul francez Stephane Peterhansel a castigat la categoria auto a raliului Dakar. El a pilotat o masina Peugeot. Astfel Peterhansel a bifat cea de-a douasprezecea victorie, sapte dintre ele fiind cucerite la categoria moto. Veteranul de 50 de ani a avut un avans de 35 de minute fata de ocupantul locului doi, Nasser Al-Attiyah, campionul din 2015. Pe locul 3 s-a clasat sud-africanul Giniel de Villiers la un ecart de o ora.

La finalul cursei francezul a declarat: „Unele dintre victoriile mele valoreaza mai mult decat altele, dar aceasta din urma este cu siguranta in top trei.”

Ultima etapa a categoriei auto a fost castigata de multiplul campion de raliuri Sebastien Loeb. Titlul la categoria moto a fost adjudecat de catre australianul Toby Price care a terminat cu 40 de minute in fata slovacului Stefan Svitko. Pe locul trei s-a clasat chilianul Pablo Quintanilla.